Pranje automobila pomoću visokotlačnog perača

Vaše osobno vozilo moguće je bez muke i u kratkom vremenu oprati temeljito i učinkovito uz pomoć visokotlačnog perača. Slijede upute i na što pri tome treba obratiti pozornost.

PRANJE AUTOMOBILA POMOĆU VISOKOTLAČNOG PERAČA

Visokotlačni perač očistit će vaše vozilo brzo i učinkovito. Zapamtite sljedećih nekoliko preporuka, koje će vam olakšati čišćenje bez oštećenja autolaka na samoj karoseriji.

VISOKOTLAČNI PERAČ PRIKLADAN ZA PRANJE VAŠEG VOZILA

Na što valja pripaziti prilikom odabira visokotlačnog perača za pranje vašeg vozila? Prvi kriterij odabira mora biti jednostavnost i lakoća korištenja, a tu je važno obratiti pažnju na težinu uređaja. Tako se u ovu kategoriju bez problema kvalificira perač RE 90 sa svojih udobnih 9,8 kilograma težine, i time je savršen za takve zahtjeve. Visokotlačni perači radnog tlaka do 80 bara prikladni su za pranje vozila, dok su perači koji isporučuju radni tlak vode iznad 200 bara prejaki za poslove pranja vozila i slične zadatke. Valja naglasiti kao radni tlak vode nije jedini značajan parametar, već i količina vode. Količina koja zadovoljava potrebe pranja na okućnici kreće se od 300 do 500 litara na sat. Prilikom odabira perača prikladnog za pranje vozila obratite pozornost na mogućnost miješanja vode sa sredstvom za pranje, kao i na mogućnost dogradnje priključaka kao što je četka za pranje i čišćenje. Svi STIHL visokotlačni perači pružaju vam gore navedene mogućnosti.

PRANJE AUTOMOBILA VISOKOTLAČNIM PERAČEM: SAVJETI

Prilikom pranja automobila pripazite da tijekom rada ne dođe do velikih temperaturnih razlika. Stoga je kod temperature zraka od -10 stupnjeva Celzija najbolje odustati od pranja vozila visokotlačnim peračem. Miks temperature vode i hladnog zraka može prouzročiti oštećenja i pukotine autolaka na karoseriji vozila. Pri pranju vozila ljeti također je preporučljivo pričekati jutarnje ili večernje sate da se lak ohladi, kako ga ne biste prebrzo ohladili vodom iz perača i time također prouzročili pukotine u laku. Kod iznimno visokih ili niskih temperatura zraka svakako vam preporučujemo da odustanete od pranja vozila, čak i ručnog ili onog u automatskoj praonici.

Visokotlačni perač koristite za pranje vozila na način da sapnicu perača usmjerite pod blagim kutom u odnosu na površinu karoserije, koristeći nizak izlazni tlak vode i s minimalne udaljenosti od 25 cm. Ako se pri takvim uvjetima prljavština ne uklanja, postupno povećavajte izlazni pritisak vode, ali nikako ne na previsok tlak (tlak do i iznad 200 bara) budući da voda pod takvim pritiskom može oštetiti boju na vozilu.

ISPRAVAN NAČIN PRANJA VOZILA POMOĆU VISOKOTLAČNOG PERAČA

Korištenje snažnih uređaja olakšava poslove i sve radimo efikasnije i jednostavnije, uz to i efikasnije. Nužno je pritom imati i kvalitetnu i svrsishodnu zaštitnu opremu. Pri korištenju visokotlačnih perača važno je zaštiti se na odgovarajući način adekvatnom odjećom i opremom. Primjerice, važno je zaštititi oči zaštitnim naočalama koje su lake i jednostavne za nositi prilikom rada. Prije prvog korištenje potrebno je u potpunosti se upoznati s uređajem, te biti siguran u besprijekornu ispravnost i funkcionalnost uređaja. Vaš ovlašteni STIHL trgovac, po vašoj želji, pripremiti će vaš STIHL uređaj za prvo korištenje, i također vam ponuditi na izbor odgovarajuću zaštitnu odjeću i opremu za sigurno korištenje uređaja. Ovdje treba napomenuti i to kako zaštitna odjeća i oprema nisu jamstvo za sigurno korištenje uređaja, zato se najprije trebate upoznati s korištenjem uređaja prije prvog rada sa istim.

Prije pranja vozila s peračem uklonite nečistoće kao što su grančice i lišće. Tako ćete spriječiti ogrebotine i oštećenja na laku, koja bi mogla nastati prilikom njihovog uklanjanja s površine pomoću mlaza vode pod pritiskom.

Za ovaj korak preporučujemo korištenje sapnice lepezastog mlaza i vode smanjenog izlaznog tlaka. Pri ovom prvom koraku iz sigurnosnih razloga preporučujemo zadržati udaljenost između sapnice i površine od najmanje 30 cm, kako bi se izbjegla oštećenja laka i osjetljivijih gumenih elemenata s vanjske strane vozila. Usmjerite sapnicu prema vozilu pod blagim kutom i tako isperite najgrublju nečistoću s površine. U ovoj fazi možete oprati i gume i felge. Pri pranju gumenih elemenata budite posebno oprezni i izbjegavajte presnažan i direktan mlaz vode.

Za temeljito pranje jače onečišćenih felgi nanesite odgovarajuće sredstvo na čišćenje. Napunite set za raspršivanje sredstvom za čišćenje prema uputama za korištenje te spremnik za deterdžent pričvrstite na pištolj visokotlačnog perača. Nanesite otopinu šampona na površinu karoserije. Pazite da šamponom za vozila tretirate samo metal-ne dijelove jer vosak koji sadrži nije prikladan za staklene, gumene ili plastične pov-ršine. Pustite da naneseno sredstvo djeluje nekoliko minuta.

Pričvrstite četku za pranje na pištolj visokotlačnog perača i odstranite rastopljenu nečistoću. Za ovaj korak kao alternativu možete koristiti i mokru spužvu. Potom sperite otopljenu nečistoću s felgi.

Isperite vozilo vodom pomoću visokotlačnog perača dok ne odstranite ostatke nečistoće i šampona. Potom osušite površinu mekim ručnikom ili krpom, ili odstranite preostalu vlagu gumenom lamelom za pranje prozorskih stakala.

SAŽETAK: PRANJE automobila POMOĆU VISOKOTLAČNOG PERAČA

  • Pranje vozila pomoću visokotlačnog perača ne zamara i daje izvrsne rezultate.
  • Pri korištenju visokotlačnog perača obavezno koristite odgovarajuću zaštitnu odjeću i opremu sukladno Uputama za korištenje vašeg uređaja.
  • Pranje vozila uradite na način da budete pažljivi s izborom izlaznog tlaka vode, i uvijek držite dovoljnu udaljenost između sapnice i površine koju perete. Pri ispiranju se koristite sapnicom lepezastog mlaza.
  • Prije početka pranja najprije ručno odstranite nečistoću kao što su lišće i grančice. Potom samo vodom sperite veće komade blata i slične nečistoće.
  • Sad treba nanijeti šampon za lakirane površine, očistiti felge i tvrdokornu prljavštinu na njima. Sredstvo za čišćenje nakon nekog vremena sperite temeljito čistom vodom, a potom osušite oprane plohe.

Prljavštinu s lakiranih i obojenih dijelova vozila najbolje je sprati dok je još svježa. Osušenu nečistoću je teže odstraniti nakon što se posuši. Također, izbjegavajte pranje vozila u periodima ekstremnih temperatura zraka, kako bi ste izbjegli nagla grijanja/hlađenja boje, a time i pukotine i oštećenja laka. Za hladnih dana nemojte prati vozila, dok za vrućih dana pričekajte da temperatura padne, pa vozilo perite ili u jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima.

Pranje visokotlačnim peračem nije štetno za vaše vozilo ukoliko radimo obazrivo i u skladu s uputama. Takvo pranje valja obavljati s izlaznim tlakom vode ne višim od 200 bara, pod ne preoštrim kutom u odnosu na površinu koja se pere, i s dovoljnim razmakom sapnice od površine koja se čisti.

Tlak vode između 80 i 200 bara svakako bi trebao biti dostatan za temeljito uklanjanje svake nečistoće, a pazeći pritom da ne dođe do oštećenja boje. Svi STIHL visokotlačni perači prikladni su za ovaj posao jer nude tlak vode od 80 i više bara.

Za ovaj posao najprikladniji su visokotlačni perači koji nude izlazni pritisak vode u iznosu od 80 bara. To su primjerice modeli RE 100 i daljnji modeli (RE 120, RE 150)

Takav razamak znatno ovisi o modelu perača. Prilikom temeljitog pranja vozila viso-kotlačnim peračem preporučljivi razmak sapnice od površine koja se čisti, ne bi smjela biti manja od cca 25 cm kako ne bi došlo do oštećenja boje ili lakirane površine. Također, preporučljivo je pranje započeti korištenjem niskog radnog tlaka vode, pa ga postupno povećavati.