Sami napravite vrtni stol u 7 koraka

S našim uputama možete jednostavno izgraditi rustikalni vrtni stol u kojem ćete moći maksimalno uživati u svom vrtu.

ODABIR PRAVOG DRVETA

Prije nego započnete s radom, trebali biste odrediti koja je vrsta drva najbolja za vaš budući vrtni stol. Sljedeća pitanja će vam pomoći:

  • Gdje bi točno trebao biti postavljen vaš vrtni stol? Na otvorenom ili na natkrivenom mjestu?
  • Koja se boja drva skladno uklapa u cjelokupni izgled vašeg vrta?
  • Koliko je lako njegovati željenu vrstu drva?
  • Koliki treba biti vaš vrtni stol?
  • S kolikim proračunom raspolažete?

Svako drvo ima svoje prednosti. Iako je meko drvo posebno otporno na vremenske uvjete, također ima tendenciju postati smolasto. U tom slučaju obratite pažnju na pravovremenu impregnaciju i zaštitu od plavih mrlja. Nasuprot tome, tvrdo drvo kao što je bagrem, manje je osjetljivo i lakše ga je njegovati. Za rustikalni vrtni stol, primjerice, osim drva bagrema prikladni su duglazija, bor ili ariš.

SAMI NAPRAVITE VRTNI STOL: ZAŠTITNA ODJEĆA

Vaša je sigurnost na prvom mjestu: uvijek se trebate adekvatno zaštititi kada radite s motornom pilom. Nosite zaštitne naočale i zvučnu izolaciju – npr. slušalice ili čepiće za zaštitu sluha. Ruke, noge i stopala treba zaštititi robusnim radnim rukavicama, hlačama za zaštitu od posjekotina i čizmama na vezanje s umetcima za zaštitu od presijecanja. Informacije o ponudi STIHL osobne zaštitne opreme možete pronaći ovdje.

NAPRAVITE VLASTITI DRVENI VRTNI STOL: POTREBAN MATERIJAL

Materijali

  • Za stolnu plohu: 2 daske (cca. 30 cm širine, duljina shodno punoj željenoj duljini stola)
  • Za noge stola: Oblice (cca. 20 cm promjera, bez čvorova i pukotina)
  • Za gredu koja povezuje nogare: Oblica (ca. 10 cm promjera, bez čvorova i pukotina, duljina shodno punoj željenoj duljini stola)
  • 16 vijaka za drvo

Alati

  • Motorna pila
  • Bušilica sa svrdlima za drvo
  • Ručni aku izvijač
  • Kozlić za piljenje drva
  • Stezna traka
  • Kreda za označavanje
  • Mjerna traka

STIHL profesionalni savjet

Guljačem kore skinite koru s debla. Ako ga nemate pri ruci, alternativno možete kupiti već oguljena drva.

Puna snaga

MOTORNE PILE ZA GRADNJU VRTNOG STOLA

Radite brzo i učinkovito – čak i za hobiste: STIHL nudi širok izbor kompaktnih motornih pila za Uradi sam projekte.

SAMI NAPRAVITE VRTNI STOL: UPUTE

Noge stola izrađene su od nekoliko komada trupaca naslaganih jedan na drugi. Tačan broj trupaca ovisi o željenoj visini vašeg vrtnog stola.

Da bi se dijelovi kasnije dobro slagali i davali dovoljan oslonac, njihove strane moraju se obraditi motornom pilom.

Da biste to učinili, postavite trupac uspravno. Pričvrstite ga na stabilno mjesto pomoću zatezne trake, poput metalnog stalka. Pokrenite motornu pilu na vrhu. Zapilite što je moguće ravnije na dvije suprotne strane tako da sa svake strane uklonite tanak sloj drva (vidi sliku). Međutim, nemojte rezati skroz do kraja trupca kako biste izbjegli kontakt motorne pile s tlom.

Cjepanice sada položite na tlo kako se tijekom daljnje obrade ne bi otkotrljale. Osigurajte ih s nekoliko drvenih klinova.

Ako je potrebno, izravnajte prethodno napravljene rezove tako što ćete pilom proći po površini debla. Sada je drvo podijeljeno na pojedinačne komade, koje ćete kasnije koristiti za izradu nogu vašeg vrtnog stola. Izmjerite koliko svaki komad treba biti dugačak, a zatim ih ispilite s debla.

STIHL Profi-savjet

Prilikom rezanja na željenu duljinu, pazite da motornom pilom ne dodirnete tlo - inače bi se rezna garnitura pile mogla prerano istrošiti. Ispilite trupac na otprilike tri četvrtine promjera, zatim okrenite trupac i pilite ga na istom mjestu, ali na suprotnoj strani.

Za vrtni stol prema ovim uputama slažemo tri komada jedan na drugi u opadajućoj duljini za svaku nogu stola:

  • 2 komada duljine 60 cm
  • 2 komada duljine 55 cm
  • 2 komada duljine 50 cm

Različite duljine imaju čisto optičke razloge. Nisu problem ni noge stola izrađene od šest komada jednake dužine. Ako želite sami izraditi vrtni stol, u ovom trenutku možete biti kreativni i sami odlučiti o izgledu stola!

Za ploču stola potrebne su vam dvije daske iste duljine.

Da biste ju skratili, pričvrstite jednu od dasaka na konjiću za piljenje pomoću zatezne trake, označite rez kredom za označavanje i odrežite višak dužine motornom pilom. Ponovite isto na drugoj ploči.

Za veću stabilnost, preporučujemo pričvrstiti spojni podupirač između dvije noge stola. Podupirač bi trebao biti približno iste duljine kao ploča stola. Odrežite željeno drvo na duljinu na isti način kao i ploču stola.

U ovom koraku se najniže oble grede nogu stola prilagođavaju obliku spojnog podupirača. Postavite dva donja komada drveta na pod i postavite spojni podupirač u njihovu sredinu. Upotrijebite motornu pilu da brzo izrežete trag lijevo i desno od podupirača.

Zatim vratite drvo na stranu i zarežite svaki trupac u obliku slova V. Napravite urez što je više moguće okruglim pomoću motorne pile tako da podupirač bude čvrsto pričvršćen za noge stola.

Preporučujemo da više puta postavite spojni podupirač u utor kako biste provjerili prianjanje. Ako se može dobro učvrstiti, ponovite postupak sa srednjim okruglim komadima drva.

Nakon što su svi elementi pripremljeni, vaš vrtni stol se može sastaviti.

PZapočnite s nogama stola i složite pojedinačne elemente jedan na drugi: okrugle drvene komade složite od najdužih prema najkraćim dok ne postignete željenu visinu stola. Orijentirajte se na duljinu ploče stola i ostavite oko 2 do 3 cm ruba tako da ploča stola na kraju malo viri. Ne zaboravite integrirati spojnu potporu između nogu stola.

Sada spojite pojedinačne dijelove vašeg vrtnog stola vijcima za drvo. Kako biste ih mogli uvrnuti dovoljno duboko u drvo, preporučujemo da pripremite odgovarajuće rupe s nastavkom za bušenje za drvo.

Radite odozdo prema gore: prvo pričvrstite srednje dijelove trupaca na donje, zatim spojite gornje na srednje.

Na kraju, ploča stola mora biti pričvršćena na noge. Za veću stabilnost preporučujemo da svaku ploču pričvrstite s dva vijka za drvo sa svake strane.

SAMI IZGRADITE VRTNI STOL: NJEGA

Skoro smo na cilju! Sada preostaje samo posljednji korak: počastite svoj vrtni stol koji ste sami napravili pravim proizvodima za njegu. Pravovremena njega štiti vaš vrtni namještaj od trošenja, promjene boje i napada gljivica. Ovisno o odabranoj vrsti drva, prikladni su ulje, vosak ili glazura.

Učinkovitost ulja i glazura za njegu opada nakon određenog vremena. Za optimalnu zaštitu i dugotrajnost vašeg vrtnog stola, drvo biste trebali čistiti i njegovati nekoliko puta godišnje. Preporučujemo ponavljanje bojanja proizvodima za njegu barem jednom godišnje.

Vaš vrtni stol koji ste sami napravili je spreman! Bilo za opuštanje u vrtu ili kao stol za terasu: zahvaljujući bezvremenskom rustiklanom dizajnu ovaj drveni stol je praktičan dodatak bilo gdje.

SAŽETAK: IZGRADITE SAMI VRTNI STOL

  • Odabir materijala za izradu stola najviše ovisi o drvu koje vam je na raspolaganju, te o budžetu kojeg ste predvidjeli za ovaj projekt.
  • Radite samo u odgovarajućoj zaštitnoj odjeći!
  • Kod piljenja materijala pazite da lanac pile ne dođe u kontakt s tlom. U suprotnom može doći do neželjenog trošenja rezne garniture ili oštećenja uređaja.
  • Kao zaštitu od onečišćenja vašeg stola, ili od razvoja gljivica na drvetu zaštitite drvo voskom za drvo, glazurom ili uljem za zaštitu drveta.